Meniu biografic

vezi galerie foto (1 foto)
Ioan Bujoiu
"Numai semidocții și proștii disprețuiesc Biserica."
  • inginer
  • 8 ani
  • Aiud, Baia Sprie, Satu Mare, Jilava, Văcărești
  • 20 Mai 1956

Media kit FCP (bannere)

Fericiti cei Prigoniti

Mărturii ale cititorilor

10 cărți de bază

Promovăm

Fototeca ortodoxiei românești

Inginerul Ioan Bujoiu, considerat de mine unul din primii șapte ingineri ai țării, făcea planul de muncă la mină împreună cu inginerul Balș. Îl cunoscusem de când eram profesor la Lupeni, iar dânsul era director general la societatea Petroșani de exploatare a cărbunelui din Valea Jiului.

Într-o zi i-am pus această întrebare:

- Domnule inginer, în activitatea dumneavoastră ați simțit vreodată prezența lui Dumnezeu și ajutorul Lui?

El mi-a răspuns:

- Da, eu am fost un raționalist feroce și m-am condus după mintea mea. Dar uneori simțeam că am intrat într-o fundătură din care nu mai puteam ieși. Atunci plecam genunchii și mă rugam. Și dintr-o dată totul se limpezea înaintea mea. O lumină venea de sus și-mi lumina inima și mintea. De aceea eu am crezut în rostul Bisericii și în funcțiunea ei sfântă și am ajutat-o. Eu știu ce rol important joacă preotul la poporul nostru, mai ales în clasele de jos. Numai semidocții și proștii disprețuiesc biserica.

(Pr. Nicolae Grebenea - Amintiri din întuneric)

Adaugă comentariu


Codul de securitate
Actualizează

Calendarul de comemorări

Comemorari recente

Citatul zilei
  • "Trebuie să mărturisim prin comportarea de zi cu zi, poate cu suferinţă, cu sânge şi chiar cu viaţa de ni se va cere." Traian Trifan

Ultimele comentarii